Історія Непалу

Have a question? Ask in chat with AI!

Історія Непалу: Ізоляція, Вплив Сусідів та Об'єднання

Короткий зміст:

 • Ізоляція Непалу
 • Доісторичний Непал
 • Заснування першої династії
 • Золота ера Ліччаві
 • Малла та Шах
 • Непал у Східно-Індійській компанії та Британській Імперії
 • Період Рані
 • Епоха династії Шах
 • Сучасний Непал

Розташований в центрі Гімалаїв, Непал – країна з довгою та складною історією, що формувалася ізольованим становищем та сусідством з могутніми Індією та Китаєм. Незважаючи на суттєвий вплив обох цих країн, Непал зумів зберегти свою незалежність протягом більшої частини своєї історії.

Ізоляція Непалу

Непал довго був ізольований від зовнішнього світу через своє розташування в Гімалаях. Так, з одного боку, це відгородило його від впливу інших великих цивілізацій, але з іншого – сприяло формуванню його унікальної культури та традицій.

Доісторичний Непал

Оскільки записів про доісторичний період збереглося небагато, про нього відомо не так багато. Однак відносно підтверджено, що перші люди з’явилися на території Непалу в епоху палеоліту. Тоді вони збирали та полювали. Залишки тих часів можна побачити у печерах Гумбі Лхакпанг в Долпі.

Заснування першої династії

Першою династією, яку було засновано на території Непалу, стала династія Ліччаві. Зробив це в 464 році віце-король імперії Гуптів. Аж до 641 р. Непал був столицею Гупта, поки наступні правителі не перенесли її до Катманду.

Золота ера Ліччаві

Період IX-XII століть для Непалу було епохою розквіту буддизму та індуїзму, процвітання торгівлі та будівництва. З того часу збереглося більше архітектурних пам’яток, ніж за будь-яку іншу епоху історії. Ті самі знакова Пагода Боднатх та храмовий комплекс Сваямбунатх було зведено за часів Ліччаві.

Малла та Шах

Після падіння династії Ліччаві, Непал був поділений на кілька окремих королівств. Три найпотужнішими з них були Малла, Шах та Сена. У 1559 році король Рам Шах зміг об’єднати більшу частину Непалу під своїм правлінням. Тоді ж було закладено місто Катманду, яке через декілька років стало столицею.

Непал у Східно-Індійській компанії та Британській Імперії

У 1767 році почалася Англо-Непальська війна. Протистояння тривало 2 роки, в результаті Британська Ост-Індська компанія захопила значну частину території Непалу. І хоча незабаром було підписано мирний договір, завойовані землі залишились за нею. У 1814 Британія захопила землі уздовж річок Гагра та Рупті. Тільки у 1923 році Непал повернув ці території.

Період Рані

Політична нестабільність, що запанувала в країні після завоювань Британії, призвела до того, що країною фактично керували не королі, а їхні матері – рані. Такий стан речей тривав усе XIX століття, аж до 1951 року.

Епоха династії Шах

1950 року в Непалі було оголошено конституцію та сформовано уряд. Країною продовжував правити король Трібхуван Шах, але вже як конституційний монарх. У 1960 році на трон зійшов Махендра Бір Бік Шах, який значно розширив владу короля. У 1990 році група лідерів опозиції, під керівництвом Б. П. Коїрали, очолила повстання проти королівської влади. У 1991 році король Бірендра був змушений піти на поступки і відновити багатопартійну демократію.

Сучасний Непал

У 2001 році король Ґ'янендра Бір Бік Шах здійснив переворот і розпустив уряд. Однак у 2006 році після масових протестів він був змушений відновити парламент і зректися престолу. Непал був проголошений республікою у 2008 році.

Питання, що часто задаються:

 • Які були найбільші імперії в історії Непалу?
 • Яка культура в Непалі?
 • Які релігії поширені в Непалі?
 • Яка економіка в Непалі?
 • Яке населення Непалу?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись Бінарна операція
Следующая запись Байльнгріс