JAK RYCHLE LÉČIT CYSTITIDU DOMA

Have a question? Ask in chat with AI!

Cystitida je zánět močového měchýře, který může postihnout ženy i muže. Mezi nejčastější příčiny cystitidy se řadí bakteriální infekce, podráždění močového měchýře určitými potravinami (citrusové plody, kořeněná jídla) a nápoji (káva, alkohol).

Cystitida se projevuje jako bolest a pálení při močení, časté nutkání na močení (i když nasbíráte do močového měchýře jen malé množství moči), mléčné nebo krvavé zabarvení moči a bolest podbřišku. V některých případech se může objevit i horečka a zimnice.

Většinu případů cystitidy lze úspěšně a poměrně rychle léčit doma. K tomu je třeba dodržovat následující kroky:

* Pijte hodně tekutin

Močový měchýř se neustále vyplňuje a vyprazdňuje. Čím více tekutin vypijete, tím rychleji se bude močový měchýř vyprazdňovat a odplavovat z něj tak bakterie. Nejlepší je pít čistou vodu, neslazený čaj nebo brusinkový džus. Brusinkový džus obsahuje látky, které zabraňují uchycení bakteriálních buněk na stěně močového měchýře.

* Užívejte léky proti bolesti

Pokud vás trápí bolest a pálení při močení, můžete užívat léky proti bolesti, které jsou volně prodejné v lékárnách. Patří mezi ně např. ibuprofen nebo paracetamol.

* Aplikujte teplé obklady

Teplé obklady na podbřišek mohou pomoci zmírnit bolest a uvolnit svaly v oblasti močového měchýře. K aplikaci teplého obkladu můžete použít nahřívací polštářek, láhev s horkou vodou nebo teplou koupel.

* Vyhněte se dráždivým potravinám a nápojům

Jak již bylo zmíněno, existují potraviny a nápoje, které mohou podráždit močový měchýř a zhoršit tak příznaky cystitidy. Mezi tyto potraviny patří např. citrusové plody, kořeněná jídla, káva a alkohol.

* Noste bavlněné spodní prádlo

Bavlněné spodní prádlo je prodyšné a umožňuje, aby pokožka v oblasti genitálií dýchala. To může pomoci zmírnit podráždění a svědění.

* Dodržujte správnou hygienu

Správná hygiena je nezbytná pro prevenci i léčbu cystitidy. Patří mezi ni pravidelné mytí rukou, zejména po použití toalety, a mytí genitálií čistou vodou a jemným mýdlem. Po použití toalety se vždy utírejte směrem zepředu dozadu, abyste zabránili přenosu bakterií z oblasti řitního otvoru do močové trubice.

Léčba cystitidy pomocí antibiotik

Pokud domácí léčba nepomůže a příznaky cystitidy se zhorší nebo trvají déle než týden, je nutné vyhledat lékaře. Lékař vám předepíše antibiotika, která pomohou zahubit bakterie, které způsobují cystitidu. Antibiotika by se měla užívat po celou dobu léčby, i když se příznaky již zlepší.

Často kladené otázky

1. Jak dlouho trvá léčba cystitidy?

Délka léčby cystitidy se liší případ od případu. U nekomplikované cystitidy by se příznaky měly zlepšit do několika dní po zahájení léčby. U komplikované cystitidy může léčba trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců.

2. Co se stane, když se cystitida neléčí?

Pokud se cystitida neléčí, může přejít do chronické formy, která je obtížně léčitelná. Chronická cystitida může vést k trvalému poškození močového měchýře a zvýšit riziko rakoviny močového měchýře.

3. Jak se dá cystitidě předcházet?

Cystitidě lze předcházet dodržováním následujících opatření:

* dodržujte správnou hygienu
* po použití toalety se vždy utírejte směrem zepředu dozadu
* před a po pohlavním styku vždy močte
* pijte hodně tekutin
* vyhýbejte se dráždivým potravinám a nápojům

4. Je cystitida nakažlivá?

Cystitida není nakažlivá. Nelze se jí nakazit od jiné osoby.

5. Mohu užívat léky proti bolesti během těhotenství?

Léky proti bolesti lze užívat během těhotenství po konzultaci s lékařem. Některé léky proti bolesti jsou bezpečné pro těhotné ženy, jiné nikoli.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись ทำไมยีราฟจึงเห็น?
Следующая запись TIEK UZSKATĪTS PAR SENO GRIEĶU TRAĢĒDIJU TĒVU