KUIDAS ERINEVAD LEUKOTSÜÜDID ERÜTROTSÜÜTIDEST

Have a question? Ask in chat with AI!

Kuidas erinevad leukotsüüdid erütrotsüütidest?

Leukotsüüdid ja erütrotsüüdid on kahte tüüpi vererakud, millel on väga erinevad funktsioonid. Leukotsüüdid on valged vererakud, mis aitavad võidelda nakkuste vastu, samas kui erütrotsüüdid on punased vererakud, mis kannavad hapnikku kogu kehas.

# Kuidas erinevad leukotsüüdid erütrotsüütidest?

Leukotsüüdid ja erütrotsüüdid erinevad üksteisest mitmel viisil, sealhulgas:

* Välimus: Leukotsüüdid on tavaliselt suuremad kui erütrotsüüdid ja neil on tuum, samas kui erütrotsüütidel tuuma ei ole. Leukotsüüdid on ka mitmesuguse kujuga, samas kui erütrotsüüdid on ümmargused.
* Funktsioon: Leukotsüüdid aitavad võidelda nakkuste vastu, samas kui erütrotsüüdid kannavad hapnikku kogu kehas. Leukotsüüdid seda teevad, tarbides baktereid ja viiruseid ning vabastades kemikaale, mis aitavad tappa kahjulikke mikroorganisme. Erütrotsüüdid kannavad hapnikku kogu kehas, seondudes hapnikumolekulidega ja viies need kudedesse, kus neid vajatakse.
* Eluiga: Leukotsüüdide eluiga on tavaliselt lühem kui erütrotsüütidel. Leukotsüüdid elavad tavaliselt vaid mõne päeva või nädala, samas kui erütrotsüüdid elavad tavaliselt umbes 120 päeva.

# Leukotsüütide tüübid

Leukotsüütide hulka kuulub mitu erinevat tüüpi, sealhulgas:

* Neutrofiilid: Neutrofiilid on kõige levinumad leukotsüüdid ja moodustavad umbes 60-70% kõigist leukotsüütidest. Neutrofiilid aitavad võidelda bakteriaalsete infektsioonide vastu.
* Lümfotsüüdid: Lümfotsüüdid moodustavad umbes 20-30% kõigist leukotsüütidest. Lümfotsüüdid aitavad võidelda viiruslike infektsioonide ja vähi vastu.
* Monotsüüdid: Monotsüüdid moodustavad umbes 3-8% kõigist leukotsüütidest. Monotsüüdid aitavad võidelda nakkuste vastu ja eemaldada surnud rakke kehast.
* Eosinofiilid: Eosinofiilid moodustavad umbes 1-3% kõigist leukotsüütidest. Eosinofiilid aitavad võidelda parasiitide ja allergiliste reaktsioonide vastu.
* Basofiilid: Basofiilid moodustavad umbes 0,5-1% kõigist leukotsüütidest. Basofiilid aitavad võidelda allergiliste reaktsioonide ja põletiku vastu.

# Erütrotsüütide tüübid

Erütrotsüütide hulka kuulub ainult üks tüüp, mida nimetatakse retikulotsüütideks. Retikulotsüüdid on noored erütrotsüüdid, millel on veel tuum. Retikulotsüüdid muutuvad täiskasvanud erütrotsüütideks umbes kahe nädala jooksul.

# Kuidas erütrotsüüdid ja leukotsüüdid omavahel suhtlevad?

Erütrotsüüdid ja leukotsüüdid suhtlevad omavahel mitmel viisil. Näiteks vabastavad erütrotsüüdid kemikaale, mis aitavad aktiveerida leukotsüüte. Samuti võivad leukotsüüdid kinnituda erütrotsüütide külge ja kasutada neid transpordiks.

# Leukotsüütide ja erütrotsüütide häired

Leukotsüütide ja erütrotsüütide hulgas võib esineda mitmesuguseid häireid. Nende hulka kuuluvad:

* Leukopenia: Leukopenia on seisund, mille korral on organismis liiga vähe leukotsüüte. Leukopenia võib suurendada nakkusohtlikkust.
* Lümfopenia: Lümfopenia on seisund, mille korral on organismis liiga vähe lümfotsüüte. Lümfopenia võib suurendada viiruslike infektsioonide ja vähi ohtu.
* Neutropenia: Neutropenia on seisund, mille korral on organismis liiga vähe neutrofiile. Neutropenia võib suurendada bakteriaalsete infektsioonide ohtu.
* Aneemia: Aneemia on seisund, mille korral on organismis liiga vähe erütrotsüüte või hemoglobiini. Aneemia võib põhjustada väsimust, nõrkust ja õhupuudust.
* Polütsüteemia: Polütsüteemia on seisund, mille korral on organismis liiga palju erütrotsüüte. Polütsüteemia võib põhjustada verehüüvete teket ja muid terviseprobleeme.

# Kokkuvõte

Leukotsüüdid ja erütrotsüüdid on kahte tüüpi vererakud, millel on väga erinevad funktsioonid. Leukotsüüdid aitavad võidelda nakkuste vastu, samas kui erütrotsüüdid kannavad hapnikku kogu kehas. Leukotsüütide ja erütrotsüütide hulgas võib esineda mitmesuguseid häireid, mis võivad põhjustada erinevaid terviseprobleeme.

# Korduma kippuvad küsimused

1. Mis on leukotsüüdid?

Leukotsüüdid on valged vererakud, mis aitavad võidelda nakkuste vastu.

2. Mis on erütrotsüüdid?

Erütrotsüüdid on punased vererakud, mis kannavad hapnikku kogu kehas.

3. Kuidas erinevad leukotsüüdid erütrotsüütidest?

Leukotsüüdid erinevad erütrotsüütidest mitmel viisil, sealhulgas välimuse, funktsiooni, eluea ja hulga poolest.

4. Millised on leukotsüütide tüübid?

Leukotsüütide hulka kuulub mitu erinevat tüüpi, sealhulgas neutrofiilid, lümfotsüüdid, monotsüüdid, eosinofiilid ja basofiilid.

5. Millised on erütrotsüütide tüübid?

Erütrotsüütide hulka kuulub ainult üks tüüp, mida nimetatakse retikulotsüütideks.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись จะให้อะไรผู้จัดการสำหรับปีใหม่
Следующая запись ΠΏΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΊΝΕΤΕ ΈΝΑ ΡΉΜΑ ΑΠΌ ΈΝΑ ΕΠΊΘΕΤΟ