מדוע השחלה השמאלית כואבת

Have a question? Ask in chat with AI!

מדוע השחלה השמאלית כואבת?

הבנת מבנה השחלות

גוף האישה מורכב ממערכת רבייה נשית, הכוללת את השחלות, הרחם, צוואר הרחם, הנרתיק והשפתיים החיצוניות. השחלות הן שני איברים בגודל שקד היושבים משני צידי הרחם. כל שחלה מכילה ביציות בלתי מפותחות, המכונות זקיקים. במהלך מחזור הווסת החודשי, זקיק אחד משתי השחלות משתחרר מתהליך הנקרא ביוץ. הביצית המשתחררת עוברת דרך חצוצרת הרחם לרחם. אם הביצית מופרית על ידי זרע, היא תיטמע בדופן הרחם ותתחיל לגדול. אם הביצית לא מופרית, היא תתפרק ותצא מהגוף במהלך הווסת.

הסיבות לכאב בשחלה השמאלית

כאבים בשחלה השמאלית יכולים להיגרם ממגוון סיבות כגון:

1. ביוץ:

כאב בשחלה השמאלית במהלך הביוץ שכיח ואינו מצריך דאגה. הכאב נגרם כאשר זקיק מתפתח בשחלה ומשחרר ביצית. הכאב בדרך כלל חד צדדי, בצד השחלה שבה השתחררה הביצית. לרוב הכאב נמשך מספר דקות עד מספר שעות, אך הוא יכול להימשך עד יומיים.

2. תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS):

תסמונת זו היא הפרעה הורמונלית שכיחה בקרב נשים בגיל הפוריות. PCOS גורמת לאי סדירות במחזור הווסת, צמיחת שיער מוגברת ולעיתים גם כאבים בשחלות. הכאב בשחלות נגרם על ידי ציסטות שנוצרות בשחלות. הציסטות הן שקיקים מלאים בנוזל וניתן לזהותן באמצעות בדיקות אולטרסאונד.

3. אנדומטריוזיס:

אנדומטריוזיס היא מצב שבו רקמת רירית הרחם גדלה מחוץ לרחם. רקמת האנדומטריוזיס יכולה לגדול על השחלות, חצוצרות הרחם, המעיים והאיברים האגן האחרים. במהלך הווסת, רקמת האנדומטריוזיס מדממת וגורמת לכאב. כאבים באגן ובשחלות הם סימפטום נפוץ של אנדומטריוזיס.

4. דלקת אגן:

דלקת אגן היא זיהום של איברי הרבייה הנשית. דלקת אגן יכולה להיגרם על ידי חיידקים הנכנסים אל איברי הרבייה דרך צוואר הרחם. הסימפטומים של דלקת אגן כוללים כאבים באגן, כאבים בשחלות, חום, צמרמורות ופריקה מהנרתיק.

5. הריון חוץ רחמי:

הריון חוץ רחמי הוא מצב שבו הביצית המופרית משתילה מחוץ לרחם. הריון חוץ רחמי הוא מצב מסוכן שיכול לגרום לדימום פנימי. סימפטומים של הריון חוץ רחמי כוללים כאבים בבטן התחתונה, כאבים בשחלה, דימום וגינלי לא סדיר וסחרחורת.

מתי לפנות לרופא

ברוב המקרים, כאב בשחלה השמאלית אינו מצריך טיפול רפואי. עם זאת, יש לפנות לרופא אם הכאב:

  • חמור
  • נמשך יותר מכמה ימים
  • מופיע יחד עם סימפטומים אחרים, כגון דימום וגינלי לא סדיר, חום או צמרמורות

טיפול בכאב בשחלה השמאלית

הטיפול בכאב בשחלה השמאלית תלוי בסיבת הכאב. אם הכאב נגרם על ידי ביוץ, ניתן לטפל בו באמצעות משככי כאבים ללא מרשם. אם הכאב נגרם על ידי PCOS, אנדומטריוזיס או דלקת אגן, ייתכן שיידרש טיפול רפואי או כירורגי.

סיכום

כאב בשחלה השמאלית הוא תופעה שכיחה. ברוב המקרים, כאב בשחלה השמאלית אינו מצריך טיפול רפואי. עם זאת, יש לפנות לרופא אם הכאב חמור, נמשך יותר מכמה ימים או מופיע יחד עם סימפטומים אחרים, כגון דימום וגינלי לא סדיר, חום או צמרמורות.

שאלות נפוצות

1. מהן הסיבות לכאב בשחלה השמאלית?
הסיבות לכאב בשחלה השמאלית יכולות להיות ביוץ, תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS), אנדומטריוזיס, דלקת אגן והריון חוץ רחמי.

2. מתי לפנות לרופא?
יש לפנות לרופא אם הכאב בשחלה השמאלית חמור, נמשך יותר מכמה ימים או מופיע יחד עם סימפטומים אחרים, כגון דימום וגינלי לא סדיר, חום או צמרמורות.

3. כיצד מטפלים בכאב בשחלה השמאלית?
הטיפול בכאב בשחלה השמאלית תלוי בסיבת הכאב. אם הכאב נגרם על ידי ביוץ, ניתן לטפל בו באמצעות משככי כאבים ללא מרשם. אם הכאב נגרם על ידי PCOS, אנדומטריוזיס או דלקת אגן, ייתכן שיידרש טיפול רפואי או כירורגי.

4. האם ניתן למנוע כאב בשחלה השמאלית?
אין דרך מוחלטת למנוע כאב בשחלה השמאלית. עם זאת, ניתן להפחית את הסיכון לכאב בשחלה השמאלית על ידי שמירה על משקל גוף תקין, פעילות גופנית סדירה וביקורים סדירים אצל רופא הנשים.

5. האם כאב בשחלה השמאלית יכול להיות סימן למחלה חמורה?
כאב בשחלה השמאלית יכול להיות סימן למחלה חמורה, כגון אנדומטריוזיס, דלקת אגן והריון חוץ רחמי. אם הכאב חמור, נמשך יותר מכמה ימים או מופיע יחד עם סימפטומים אחרים, כגון דימום וגינלי לא סדיר, חום או צמרמורות, יש לפנות לרופא מיד.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись KURIS PASAS LAIKOMAS SUGADINTU
Следующая запись KAKO PREŽIVETI ZIMSKE POČITNICE