PREČO BOLÍ ESOVITÉ HRUBÉ ČREVO

Have a question? Ask in chat with AI!

Prečo bolí esovité hrubé črevo?

Bolesť esovitého hrubého čreva môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane syndrómu dráždivého čreva (IBS), zápalového ochorenia čriev (IBD), divertikulózy a rakoviny.

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

IBS je funkčné ochorenie čriev, ktoré spôsobuje bolesť brucha, nadúvanie, hnačku a zápchu. Bolesť spôsobená IBS je zvyčajne kŕčovitá a môže byť lokalizovaná v ľavej dolnej časti brucha, kde sa nachádza esovité hrubé črevo.

Zápalové ochorenie čriev (IBD)

IBD je chronické ochorenie čriev, ktoré spôsobuje zápal črevnej výstelky. Dva hlavné typy IBD sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu, vrátane esovitého hrubého čreva. Ulcerózna kolitída postihuje iba hrubé črevo a konečník. Bolesť spôsobená IBD je zvyčajne kŕčovitá a môže byť lokalizovaná v ľavej dolnej časti brucha.

Divertikulóza

Divertikulóza je stav, pri ktorom sa v stene čreva vytvoria malé vaky alebo výbežky. Tieto vaky sa môžu zapáliť a spôsobiť divertikulitídu, čo je stav, ktorý môže spôsobiť bolesť v ľavej dolnej časti brucha.

Rakovina

Rakovina esovitého hrubého čreva je typ rakoviny hrubého čreva, ktorý začína v esovitom hrubom čreve. Bolesť spôsobená rakovinou esovitého hrubého čreva je zvyčajne tupá a pretrvávajúca a môže byť lokalizovaná v ľavej dolnej časti brucha.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Ak máte bolesť esovitého hrubého čreva, ktorá trvá dlhšie ako týždeň, alebo ak je bolesť silná alebo pretrvávajúca, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Lekár vám môže pomôcť diagnostikovať príčinu vašej bolesti a odporučiť vám liečbu.

Ako predchádzať bolesti esovitého hrubého čreva

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli bolesti esovitého hrubého čreva, vrátane:

* Jedzte veľa ovocia a zeleniny
* Cvičte pravidelne
* Udržiavajte si zdravú hmotnosť
* Vyhýbajte sa fajčeniu
* Obmedzte príjem alkoholu
* Zvládajte stres
* Dostatočne pite

Záver

Bolesť esovitého hrubého čreva môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane IBS, IBD, divertikulózy a rakoviny. Ak máte bolesť esovitého hrubého čreva, ktorá trvá dlhšie ako týždeň, alebo ak je bolesť silná alebo pretrvávajúca, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Často kladené otázky

1. Aké sú príznaky bolesti esovitého hrubého čreva?

Príznaky bolesti esovitého hrubého čreva môžu zahŕňať:

* Bolesť v ľavej dolnej časti brucha
* Kŕče
* Nadúvanie
* Hnačka
* Zápcha
* Sliz alebo krv v stolici

2. Ako sa diagnostikuje bolesť esovitého hrubého čreva?

Lekár vám diagnostikuje bolesť esovitého hrubého čreva na základe vašich príznakov, anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Lekár môže tiež odporučiť niektoré testy, ako napríklad krvné testy, röntgenové vyšetrenie alebo kolonoskopiu.

3. Ako sa lieči bolesť esovitého hrubého čreva?

Liečba bolesti esovitého hrubého čreva závisí od príčiny bolesti. Napríklad, ak je bolesť spôsobená IBS, lekár vám môže odporučiť zmeny stravy, lieky alebo iné liečby. Ak je bolesť spôsobená IBD, lekár vám môže odporučiť lieky alebo iné liečby. Ak je bolesť spôsobená divertikulitídou, lekár vám môže odporučiť antibiotiká alebo iné liečby. Ak je bolesť spôsobená rakovinou, lekár vám môže odporučiť chirurgiu, chemoterapiu alebo radiačnú terapiu.

4. Dá sa bolesti esovitého hrubého čreva predchádzať?

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli bolesti esovitého hrubého čreva, vrátane:

* Jedzte veľa ovocia a zeleniny
* Cvičte pravidelne
* Udržiavajte si zdravú hmotnosť
* Vyhýbajte sa fajčeniu
* Obmedzte príjem alkoholu
* Zvládajte stres
* Dostatočne pite

5. Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc?

Ak máte bolesť esovitého hrubého čreva, ktorá trvá dlhšie ako týždeň, alebo ak je bolesť silná alebo pretrvávajúca, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись KAIP SIŲSTI SMS NEMOKAMAI
Следующая запись วิธีรักษาโรคกระเพาะปัสสาวะอักเสบที่บ้านอย่างรวดเร็ว