PREČO BOLÍ ĽAVÝ VAJEČNÍK

Have a question? Ask in chat with AI!

Možné príčiny bolesti ľavého vaječníka

Bolesť ľavého vaječníka môže byť spôsobená rôznymi príčinami:

— Ovulačná bolesť: Ide o bolesť, ktorá sa vyskytuje počas ovulácie, keď vajíčko opúšťa vaječník. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže trvať niekoľko hodín až dní.
— Menštruačné kŕče: Súvisia s nadmerným sťahovaním maternice počas menštruácie. Bolesť môže byť kŕčovitá alebo podobná menštruačným kŕčom a môže trvať niekoľko dní.
— Zápal panvy: Ide o bakteriálnu infekciu reprodukčných orgánov. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže byť sprevádzaná horúčkou, zimnicou a výtokom z pošvy.
— Mimomaternicové tehotenstvo: Ide o stav, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice, zvyčajne vo vajíčkovode. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže byť sprevádzaná krvácaním a nevoľnosťou.

Iné možné príčiny bolesti ľavého vaječníka

Endometrióza: Je to stav, pri ktorom tkanivo podobné výstelke maternice rastie mimo maternice. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže byť sprevádzaná silným menštruačným krvácaním a neplodnosťou.

Cysty vaječníkov: Sú to vaky naplnené tekutinou, ktoré sa môžu tvoriť vo vaječníkoch. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže sa zhoršiť počas ovulácie alebo menštruácie.

Prekrútenie vaječníka: Je to stav, pri ktorom sa vaječník otočí okolo svojho väzu. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže byť sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním.

Torzia maternicového adnexu: Ide o stav, pri ktorom sa maternica alebo vaječníky skrútia okolo maternicových väzov. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže byť sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním.

Tumory vaječníkov: Sú to výrastky, ktoré sa môžu tvoriť vo vaječníkoch. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá a môže byť sprevádzaná nadúvaním, stratou hmotnosti a únavou.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Lekársku pomoc je potrebné vyhľadať, ak bolesť ľavého vaječníka je:

— Silná
— Pretrvávajúca
— Sprevádzaná horúčkou, zimnicou alebo výtokom z pošvy
— Sprevádzaná krvácaním mimo menštruácie
— Sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním

Liečba bolesti ľavého vaječníka

Liečba bolesti ľavého vaječníka závisí od príčiny bolesti.

— Ovulačná bolesť: Zvyčajne nevyžaduje liečbu. Ak je bolesť silná, možno použiť voľne predajné lieky proti bolesti.
— Menštruačné kŕče: Na zmiernenie menštruačných kŕčov možno použiť voľne predajné lieky proti bolesti, teplé obklady alebo masáž.
— Zápal panvy: Lieči sa antibiotikami.
— Mimomaternicové tehotenstvo: Mimomaternicové tehotenstvo sa lieči chirurgicky.
— Endometrióza: Endometrióza sa lieči hormonálnou terapiou, chirurgickým zákrokom alebo kombináciou oboch.
— Cysty vaječníkov: Cysty vaječníkov sa zvyčajne liečia chirurgickým zákrokom.
— Prekrútenie vaječníka: Prekrútenie vaječníka sa lieči chirurgickým zákrokom.
— Torzia maternicového adnexu: Torzia maternicového adnexu sa lieči chirurgickým zákrokom.
— Tumory vaječníkov: Tumory vaječníkov sa liečia chirurgickým zákrokom, chemoterapiou, rádioterapiou alebo kombináciou týchto liečebných postupov.

Záver

Bolesť ľavého vaječníka môže byť spôsobená rôznymi príčinami. Ak je bolesť silná, pretrvávajúca alebo sprevádzaná ďalšími príznakmi, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Liečba bolesti ľavého vaječníka závisí od príčiny bolesti.

Často kladené otázky

1. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti ľavého vaječníka?


Ovulačná bolesť, menštruačné kŕče, zápal panvy a mimomaternicové tehotenstvo.

2. Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc pri bolesti ľavého vaječníka?


Ak je bolesť silná, pretrvávajúca alebo sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je horúčka, zimnica, výtok z pošvy, krvácanie mimo menštruácie, nevoľnosť a zvracanie.

3. Aké sú možnosti liečby bolesti ľavého vaječníka?


Liečba závisí od príčiny bolesti. Môže zahŕňať lieky proti bolesti, antibiotiká, chirurgický zákrok, hormonálnu terapiu, chemoterapiu a rádioterapiu.

4. Aké sú riziká spojené s bolesťou ľavého vaječníka?


Riziká závisia od príčiny bolesti. Ak je bolesť spôsobená zápalom panvy, môže viesť k neplodnosti. Ak je bolesť spôsobená mimomaternicovým tehotenstvom, môže byť život ohrozujúca.

5. Ako možno predchádzať bolesti ľavého vaječníka?


Neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako možno predchádzať bolesti ľavého vaječníka. Avšak je dôležité dbať na zdravú stravu, pravidelne cvičiť a udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись MIKSI KIELI SATTUU
Следующая запись ନିମ୍ନ ଚାପ: କ’ଣ ଖାଇବାକୁ ଖାଏ |