PROČ BOLÍ SIGMOIDNÍ TLUSTÉ STŘEVO

Have a question? Ask in chat with AI!

Proč bolí sigmoidní tlusté střevo?

Sigmoidní tlusté střevo je část tlustého střeva, která se nachází mezi sestupným tlustým střevem a konečníkem. Je to asi 40 centimetrů dlouhé a má tvar písmene S. Sigmoidní tlusté střevo je zodpovědné za vstřebávání vody a elektrolytů, což pomáhá zformovat stolici. Bolest sigmoidního tlustého střeva může být způsobena řadou faktorů, včetně:

1. Divertikulitida

Divertikulitida je zánět divertikulů, což jsou malé vaky, které se mohou vytvořit ve stěně sigmoidního tlustého střeva. Divertikulitida může být způsobena změnami ve složení stolice, včetně zvýšeného množství nestravitelných látek. Příznaky divertikulitidy mohou zahrnovat bolest v levém dolním kvadrantu břicha, horečku, nevolnost, zvracení a průjem.

2. Zánětlivé onemocnění střev (IBD)

IBD je skupina chronických onemocnění, která způsobují zánět v zažívacím traktu. Dva nejčastější typy IBD jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Crohnova choroba může postihnout jakoukoli část zažívacího traktu, včetně sigmoidního tlustého střeva. Ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo a konečník. Příznaky IBD mohou zahrnovat bolest břicha, průjem, krev ve stolici, únavu a ztrátu hmotnosti.

3. Ischemická kolitida

Ischemická kolitida je stav, který vzniká, když je omezen průtok krve do sigmoidního tlustého střeva. Ischemická kolitida může být způsobena různými faktory, včetně trombózy mesenterických cév, která je způsobena krevní sraženinou v mesenterické tepně, která zásobuje krví tlusté střevo. Příznaky ischemické kolitidy mohou zahrnovat bolest břicha, průjem, krev ve stolici a horečku.

4. Pseudoobstrukce střev (PSO)

PSO je stav, který způsobuje, že se střevní obsah hromadí v sigmoidním tlustém střevě, což vede k bolesti břicha, průjmu a zácpě. PSO může být způsobena řadou faktorů, včetně střevních adhezí, které jsou způsobeny jizvovou tkání, která se vytváří po chirurgickém zákroku na tlustém střevě. Příznaky PSO mohou zahrnovat bolest břicha, průjem, zácpu a ztrátu hmotnosti.

5. Rakovina sigmoidního tlustého střeva

Rakovina sigmoidního tlustého střeva je zhoubný nádor, který se vyskytuje v sigmoidním tlustém střevě. Rakovina sigmoidního tlustého střeva je nejčastějším typem rakoviny tlustého střeva. Příznaky rakoviny sigmoidního tlustého střeva mohou zahrnovat bolest břicha, průjem, zácpu, krev ve stolici a ztrátu hmotnosti.

Závěr

Bolest sigmoidního tlustého střeva může být způsobena řadou faktorů. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud pociťujete bolest sigmoidního tlustého střeva, aby se mohl určit příčina bolesti a zahájila se vhodná léčba.

5 často kladených otázek o bolesti sigmoidního tlustého střeva:

1. Co je divertikulitida?

Divertikulitida je zánět divertikulů, což jsou malé vaky, které se mohou vytvořit ve stěně sigmoidního tlustého střeva.

2. Co je zánětlivé onemocnění střev (IBD)?

IBD je skupina chronických onemocnění, která způsobují zánět v zažívacím traktu.

3. Co je ischemická kolitida?

Ischemická kolitida je stav, který vzniká, když je omezen průtok krve do sigmoidního tlustého střeva.

4. Co je pseudoobstrukce střev (PSO)?

PSO je stav, který způsobuje, že se střevní obsah hromadí v sigmoidním tlustém střevě, což vede k bolesti břicha, průjmu a zácpě.

5. Co je rakovina sigmoidního tlustého střeva?

Rakovina sigmoidního tlustého střeva je zhoubný nádor, který se vyskytuje v sigmoidním tlustém střevě.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись MENGAPA SAYA INGIN MENJADI PETUGAS POLISI
Следующая запись KINGITUS PAARILE UUEKS AASTAKS