Сілезькі повстання

Have a question? Ask in chat with AI!

Сілезькі повстання: боротьба за Верхню Сілезію

Зародження національних прагнень

Упродовж століть Верхня Сілезія перебувала під владою різних держав, зокрема Австрії, Пруссії та Німеччини. Незважаючи на це, значна частина населення регіону зберігала польську національну ідентичність. Після Першої світової війни ці прагнення посилилися, особливо серед польської інтелігенції та робітничого класу.

Повстання та їх наслідки

Сілезькі повстання були низкою збройних конфліктів, які розгорнулися у Верхній Сілезії в період з 1919 по 1921 рік. Метою цих повстань було відірвати регіон від Німеччини та приєднати його до відродженої Польської держави.

 • Перше повстання (1919): очолюване поляками повстання, яке успішно захопило значну територію Верхньої Сілезії, але було придушене німецькими військами.
 • Друге повстання (1920): більш масштабне і краще організоване повстання, яке знову призвело до визволення більшої частини Верхньої Сілезії. Однак повстання знову було придушене німцями.
 • Третє повстання (1921): найуспішніше з трьох повстань, яке призвело до міжнародного тиску на Німеччину і зрештою до Верхньосілезького плебісциту.

Верхньосілезький плебісцит

Верхньосілезький плебісцит було проведено 20 березня 1921 року для визначення майбутньої державної приналежності регіону. Населенню Верхньої Сілезії було поставлено запитання: «Чи бажаєте ви приналежності до Німецької імперії чи до Польської республіки?»

Результати плебісциту виявилися неоднозначними. У більшості міст і промислових районів більшість населення проголосувала за приєднання до Німеччини, тоді як у сільських районах перевага була за Польщею. У підсумку, 60% території Верхньої Сілезії, на якій проживало 70% населення, залишилося в Німеччині, а 40% території, на якій проживало 30% населення, було передано Польщі.

Наслідки Сілезьких повстань

 • Територіальна розділеність Верхньої Сілезії: Сілезькі повстання призвели до розділення Верхньої Сілезії між Польщею та Німеччиною, що мало значні політичні, економічні та культурні наслідки для регіону.
 • Національна ідентичність: Сілезькі повстання допомогли зміцнити національну ідентичність поляків Верхньої Сілезії, які під час плебісциту в переважній більшості проголосували за приєднання до Польщі.
 • Проблеми міжвоєнного періоду: Розділення Верхньої Сілезії між Польщею та Німеччиною стало джерелом напруженості і конфліктів між цими двома країнами у міжвоєнний період.

Висновок

Сілезькі повстання стали важливою подією в історії Верхньої Сілезії та Польщі. Вони зробили значний внесок у зміцнення польської національної ідентичності в регіоні та зрештою призвели до приєднання частини Верхньої Сілезії до Польської держави.

Часто задавані питання

 1. Скільки повстань було в Верхній Сілезії?
 2. Якою була мета Сілезьких повстань?
 3. Який результат Верхньосілезького плебісциту?
 4. Які були наслідки Сілезьких повстань?
 5. Як Сілезькі повстання вплинули на національну ідентичність поляків Верхньої Сілезії?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись Murderdolls
Следующая запись Собор Волинських святих (свято)