Спадкування

Have a question? Ask in chat with AI!


Спадкування: Перехід прав та обов’язків

1. Що таке спадкування?

Спадкування є процесом переходу прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина складається з усього майна спадкодавця, яке належало йому на момент смерті, а також його прав та обов’язків, які не припиняються внаслідок його смерті.

2. Хто може бути спадкоємцем?

Спадкоємцями можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Фізичні особи можуть бути спадкоємцями за законом або за заповітом, юридичні особи — лише за заповітом.

2.1. Спадкоємці за законом

Спадкоємцями за законом є особи, визначені у статті 1261 Цивільного кодексу України. Перша черга спадкоємців за законом — це діти спадкодавця, його батьки, його вдова (вдівець), а також особи, які проживали з спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до його смерті та вели з ним спільне господарство.

Якщо спадкоємців першої черги немає, то спадщина переходить до спадкоємців другої черги — рідних братів та сестер спадкодавця, їхніх дітей, бабусь, дідусів спадкодавця. Якщо спадкоємців другої черги немає, то спадщина переходить до спадкоємців третьої черги — рідних дядьків та тіток спадкодавця, їхніх дітей. Якщо спадкоємців третьої черги немає, то спадщина переходить до спадкоємців четвертої черги — двоюрідних братів та сестер спадкодавця, їхніх дітей. Якщо спадкоємців четвертої черги немає, то спадщина переходить до спадкоємців п’ятої черги — осіб, які не є родичами спадкодавця, але проживали з ним однією сім’єю не менше п’яти років до його смерті та вели з ним спільне господарство.

2.2. Спадкоємці за заповітом

Спадкоємцями за заповітом можуть бути будь-які фізичні та юридичні особи, якщо спадкодавець зазначив їх у своєму заповіті. Заповідачем може бути будь-яка особа, яка має право розпоряджатися своїм майном. Заповіт складається в письмовій формі та завіряється нотаріально.

3. Яке майно входить до складу спадщини?

До складу спадщини входить усе майно спадкодавця, яке належало йому на момент смерті, а також його права та обов’язки, які не припиняються внаслідок його смерті.

Спадщина може складатися з:

 • рухомого та нерухомого майна;
 • грошових коштів та цінних паперів;
 • авторських прав та інших прав інтелектуальної власності;
 • прав на отримання пенсії, стипендії, аліментів та інших виплат;
 • інших прав та обов’язків, які не припиняються внаслідок смерті спадкодавця.

4. Як відбувається спадкування?

Спадкування відбувається в декілька етапів:

 • Відкриття спадщини: спадщина відкривається з моменту смерті спадкодавця.
 • Подання заяви про прийняття спадщини: спадкоємець повинен подати до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
 • Видача свідоцтва про право на спадщину: після подання заяви про прийняття спадщини нотаріус видає спадкоємцю свідоцтво про право на спадщину.
 • Прийняття спадщини: спадкоємець повинен прийняти спадщину фактично, тобто почати користуватися та розпоряджатися спадковим майном.

5. Які права та обов’язки мають спадкоємці?

Спадкоємці мають право на отримання спадщини, а також на захист своїх прав на спадщину. Спадкоємці зобов’язані сплатити борги спадкодавця, а також сплатити витрати на поховання спадкодавця.

Висновок

Спадкування є важливим інститутом цивільного права, який регулює порядок переходу прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Знання основних положень законодавства про спадкування допоможе вам захистити свої права як спадкоємця.

5 найпоширеніших питань про спадкування

 1. Який термін для прийняття спадщини?
 2. Шість місяців з дня відкриття спадщини.

 3. Які документи потрібні для прийняття спадщини?
 4. Заява про прийняття спадщини, свідоцтво про смерть спадкодавця, документи, що підтверджують право на спадкування (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, заповіт тощо).

 5. Які права та обов’язки мають спадкоємці?
 6. Спадкоємці мають право на отримання спадщини, а також на захист своїх прав на спадщину. Спадкоємці зобов’язані сплатити борги спадкодавця, а також сплатити витрати на поховання спадкодавця.

 7. Що таке спадкування за заповітом?
 8. Спадкування за заповітом — це перехід прав та обов’язків від спадкодавця до спадкоємців, визначених у заповіті.

 9. Що таке спадкування за законом?
 10. Спадкування за законом — це перехід прав та обов’язків від спадкодавця до спадкоємців, визначених у законі.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись Javelin (ПЗРК)
Следующая запись Kia Motors

Последние темы форума