Сумах дубильний

Have a question? Ask in chat with AI!

Сумах дубильний: користь і застосування в медицині та косметології

(Rhus coriaria L.) — невисоке дерево або кущ роду сумах, родини сумахових 2-3 м заввишки. Стовбур тоненький, вкритий коричневою поздовжньо-тріщинуватою корою. Пагони жовтувато- або сірувато-коричневі, вкриті густими жорсткими волосками. Листки чергові (до 20 см завдовжки), непарноперисті, з 9-17 листочками. Черешок листка запушений. Листочки (3-5 см завдовжки) великозубчасті, сидячі, яйцеподібні або ланцетні, запушені, зверху темно-зелені, зісподу світло-зелені.

Розмноження сумаху дубильного відбувається насінням. Сходи з'являються наприкінці весни або на початку літа. Кущ починає цвісти на 3-4-й рік життя. Цвіте сумах дубильний у травні-червні, плодоносить у серпні-вересні.

Сумах дубильний росте в південній Європі, Північній Африці та Малій Азії. В Україні зустрічається в Криму, на Закарпатті та в південних областях.

Сумах дубильний цінний своїми лікувальними властивостями завдяки вмісту в ньому дубильних речовин, галової кислоти, елагової кислоти, катехінів, флавоноїдів та інших біологічно активних речовин. Кору та листя сумаху дубильного використовують у медицині як в'яжучий, кровоспинний, протизапальний, антиоксидантний та антимікробний засіб. Препарати на основі сумаху дубильного застосовують при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, дихальних шляхів, сечостатевої системи.

Корисні властивості сумаху дубильного

 • В'яжуча дія. Сумах дубильний має в'яжучу дію, що зумовлено вмістом у ньому дубильних речовин. Дубильні речовини утворюють захисну плівку на слизовій оболонці шлунка і кишечника, що зменшує запальні процеси і допомагає загоєнню виразок.

 • Кровоспинна дія. Сумах дубильний має кровоспинну дію, що також зумовлено вмістом у ньому дубильних речовин. Дубильні речовини звужують кровоносні судини та зменшують кровотечу.

 • Протизапальна дія. Сумах дубильний має протизапальну дію, що зумовлено вмістом у ньому галової кислоти та елагової кислоти. Галова кислота та елагова кислота мають антиоксидантні властивості та зменшують вироблення прозапальних цитокінів.

 • Антиоксидантна дія. Сумах дубильний має антиоксидантну дію, що зумовлено вмістом у ньому катехінів та флавоноїдів. Катехіни та флавоноїди нейтралізують вільні радикали та захищають клітини від окисного стресу.

 • Антимікробна дія. Сумах дубильний має антимікробну дію, що зумовлено вмістом у ньому дубильних речовин та інших біологічно активних речовин. Дубильні речовини та інші біологічно активні речовини сумаху дубильного пригнічують ріст та розмноження бактерій, вірусів та грибків.

Сумах дубильний в медицині

 • При захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Сумах дубильний застосовують при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, таких як гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, ентероколіт, коліт. Препарати на основі сумаху дубильного мають в'яжучу, кровоспинну та протизапальну дію, що сприяє загоєнню виразок, зменшенню запальних процесів та усуненню болю.

 • При захворюваннях дихальних шляхів. Сумах дубильний застосовують при захворюваннях дихальних шляхів, таких як бронхіт, трахеїт, ларингіт, пневмонія. Препарати на основі сумаху дубильного мають в'яжучу, протизапальну та антимікробну дію, що сприяє розрідженню мокротиння, зменшенню запальних процесів та усуненню кашлю.

 • При захворюваннях сечостатевої системи. Сумах дубильний застосовують при захворюваннях сечостатевої системи, таких як цистит, уретрит, простатит. Препарати на основі сумаху дубильного мають в'яжучу, кровоспинну та протизапальну дію, що сприяє загоєнню виразок, зменшенню запальних процесів та усуненню болю.

Сумах дубильний у косметології

 • При захворюваннях шкіри. Сумах дубильний застосовують при захворюваннях шкіри, таких як екзема, псоріаз, дерматит. Препарати на основі сумаху дубильного мають в'яжучу, протизапальну та антимікробну дію, що сприяє зменшенню запальних процесів, усуненню свербежу та загоєнню шкіри.

 • Для догляду за волоссям. Сумах дубильний застосовують для догляду за волоссям. Препарати на основі сумаху дубильного зміцнюють волосся, надають йому об'єм та блиск.

 • Для догляду за шкірою. Сумах дубильний застосовують для догляду за шкірою. Препарати на основі сумаху дубильного очищають шкіру, зменшують запальні процеси та усувають жирний блиск.

Застосування сумаху дубильного в народній медицині

У народній медицині сумах дубильний використовують як в'яжучий, кровоспинний, протизапальний, антиоксидантний та антимікробний засіб.

 • При захворюваннях шлунково-кишкового тракту. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, таких як гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, ентероколіт, коліт, народна медицина рекомендує вживати відвар кори сумаху дубильного по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.

 • При захворюваннях дихальних шляхів. При захворюваннях дихальних шляхів, таких як бронхіт, трахеїт, ларингіт, пневмонія, народна медицина рекомендує вживати настій листя сумаху дубильного по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.

 • При захворюваннях сечостатевої системи. При захворюваннях сечостатевої системи, таких як цистит, уретрит, простатит, народна медицина рекомендує вживати відвар кори сумаху дубильного по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.

 • При захворюваннях шкіри. При захворюваннях шкіри, таких як екзема, псоріаз, дерматит, народна медицина рекомендує використовувати мазь на основі сумаху дубильного.

 • Для догляду за волоссям. Для догляду за волоссям народна медицина рекомендує використовувати ополіскувач на основі сумаху дубильного.

 • Для догляду за шкірою. Для догляду за шкірою народна медицина рекомендує використовувати тонік на основі сумаху дубильного.

Протипоказання до застосування сумаху дубильного

 • Індивідуальна непереносимість. Сумах дубильний протипоказаний при індивідуальній непереносимості.

 • Вагітність та годування груддю. Сумах дубильний протипоказаний при вагітності та годуванні груддю.

 • Дитячий вік. Сумах дубильний протипоказаний дітям до 12 років.

 • Захворювання печінки та нирок. Сумах дубильний протипоказаний при захворюваннях печінки та нирок.

Побічні дії сумаху дубильного

При неправильному застосуванні сумах дубильний може викликати побічні дії, такі як:

 • Шлунково-кишкові розлади. Сумах дубильний може викликати шлунково-кишкові розлади, такі як нудота, блювання, діарея, запор.

 • Алергічні реакції. Сумах дубильний може викликати алергічні реакції, такі як свербіж, висип, набряк.

 • Головний біль. Сумах дубильний може викликати головний біль.

 • Запаморочення. Сумах дубильний може викликати запаморочення.

 • Ослаблення м'язів. Сумах дубильний може викликати послаблення м'язів.

Висновок

Сумах дубильний – це цінна лікарська рослина, яка має широкий спектр корисних властивостей. Препарати на основі сумаху дубильного застосовують в медицині та косметології. Сумах дубильний протипоказаний при індивідуальній непереносимості, вагітності, годуванні груддю, захворюваннях печінки та нирок. При неправильному застосуванні сумах дубильний може викликати побічні дії.

Питання, що часто задаються

 1. Які корисні властивості має сумах дубильний?
 2. При яких захворюваннях застосовують сумах дубильний?
 3. Як застосовувати сумах дубильний при захворюваннях шлунково-кишкового тракту?
 4. Як застосовувати сумах дубильний при захворюваннях дихальних шляхів?
 5. Як застосовувати сумах дубильний при захворюваннях сечостатевої системи?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись Антонович Володимир Йосипович
Следующая запись Міжнародний союз з охорони нових сортів рослин