В ЯКИЙ ТЕРМІН ВАГІТНОСТІ ЙДУТЬ В ДЕКРЕТ

Have a question? Ask in chat with AI!

Термін декретної відпустки в Україні

У наказі Держкомпраці № 252 від 28 лютого 1997 року визначено умови та порядок організації роботи з питань загальнообов’язкового державного соціального страхування та всіх інших напрямів загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі порядок призначення та виплати потерпілим допомоги по тимчасовій непрацездатності.

У даній постанові йдеться і про декретну відпустку. У пункті 18 вказано, що жінки мають право на декретну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 календарних днів: 70 днів до пологів та 56 днів після пологів. У разі народження двох або більше дітей тривалість відпустки збільшується на 14 календарних днів за кожну дитину, починаючи з другої.

Строк початку декретної відпустки залежить від перебігу вагітності та зафіксованого лікарем очікуваного дня пологів. Якщо вагітність протікає без ускладнень, то декретна відпустка починається за 30 календарних днів до пологів. У разі багатоплідної вагітності, а також при ускладненнях вагітності та за наявності медичних показань декретна відпустка може бути збільшена на 14 календарних днів.

Важливо пам’ятати, що декретна відпустка не включає часу, який був використаний для відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю в зв’язку з вагітністю або ускладненнями вагітності, а також часу, який був використаний для відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю в зв’язку з доглядом за хворою дитиною віком до 14 років.

Також не слід плутати декретну відпустку з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років. Останній вид відпустки може бути використаний як матір’ю, так і батьком дитини, а декретна відпустка надається виключно жінці у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до статті 179 Кодексу законів про працю України, за жінками, які перебувають у декретній відпустці, зберігається їх місце роботи та посада. На період відпустки працівниці виплачується допомога по вагітності та пологах у розмірі 100 відсотків середньомісячного заробітку за попередні 12 місяців.

У деяких випадках жінки можуть скористатися правом на скорочення тривалості робочого дня або тижня за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю. Також жінкам, які виховують дітей, надаються додаткові пільги та гарантії, такі як право на відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, право на скорочений робочий день або робочий тиждень, а також право на першочергове надання відпустки в зручний для них час.

Запитання 1: Коли починається декретна відпустка для вагітних жінок?

Відповідь: Загальний термін декретної відпустки для вагітних жінок становить 126 календарних днів: 70 до пологів та 56 після пологів. Починається відпустка з 30 тиждень вагітності, якщо вагітність одноплідна, та з 27 тижня, якщо вагітність багатоплідна.

Запитання 2: Чи можна піти у декрет раніше 30 тижня вагітності?

Відповідь: Так, це можливо за наявності медичних показань. Якщо вагітність протікає ускладнено або у жінки є проблеми зі здоров'ям, які можуть негативно вплинути на перебіг вагітності та пологи, лікар може рекомендувати піти у декрет раніше.

Запитання 3: Що потрібно, щоб оформити декретну відпустку?

Відповідь: Для оформлення декретної відпустки необхідно надати роботодавцю наступні документи:

  • лікарняний листок (форма № 113/о), виданий жіночою консультацією;
  • заяву про надання декретної відпустки.

Запитання 4: Чи може роботодавець відмовити у наданні декретної відпустки?

Відповідь: Ні, роботодавець не має права відмовити у наданні декретної відпустки вагітній жінці, яка надала необхідні документи.

Запитання 5: Чи зберігається заробітна плата під час декретної відпустки?

Відповідь: Так, за вагітною жінкою на весь період декретної відпустки зберігається її середній заробіток за попередні 12 календарних місяців. Виплати здійснюються з Фонду соціального страхування.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Предыдущая запись ЧИМ ГЕЙЗЕР ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ВУЛКАНА
Следующая запись НАВІЩО ОЦИФРОВУЮТЬ ДАВНІ ДОКУМЕНТИ Й КНИГИ